Jdi na obsah Jdi na menu

Ohlédnutí za MWC 2013 v Asiagu

1. 3. 2013

Ohlédnutí za MWC 2013 v Asiagu

Dne 22.2.2013 bylo slavnostním banketem zakončeno Mistrovství světa veteránů v běhu na lyžích.

Celkově se zúčastnilo 1176 závodníků z 29 zemí světa, včetně daleké Austrálie, Nového Zélandu a v komunitě běžeckého lyžování exotického Iránu. Nejvíce medailí 117 získalo tradičně Rusko (180 závodníků), před Itálií se 68 medailemi (230 závodníků). Italové ovšem zcela ovládli závody štafet, když ze 14 kategorií vyhráli 8x a 2x byli druzí. Následovalo Finsko s 55 medailemi a Norsko s 36 medailemi. Česká výprava s pouhými 22 závodníky skončila v oficiálním hodnocení zemí, podle celkového počtu získaných medailí,  na  pěkném  14. místě z výše zmíněných 29 pozic. A to  se 6 BRONZOVÝMI a s 1 STŘÍBRNOU.  O medailové úspěchy se postarali závodnící z Krkonoš.

Stříbro vybojoval skvělým výkonem Josef Vejnar, hájící barvy Českého SKI klubu Vysoké nad Jizerou. Jana Gaudelová z Horní Branné dosáhla na bronz a stála 3x na stupních vítězů ve všech svých individuálních závodech! Nutno podotknout, že se jedná o velkolepý úspěch, neboť startovala v jednoznačně nejpočetnější a velice kvalitně obsazené ženské kategorii F6. Hana Všetečková z Jičína startovala za kategorii F9.  Se záviděníhodnou fyzičkou, vitalitou a entuziasmem si doběhla pro dvě bronzové medaile.  Tleskáme! Jaromír Šimůnek (nebo-li Boca ;) z Horní Branné v kategorii M6 pokořil bravurně třetí místo a i on si odnesl krásnou bronzovou medaili. Všem patři ještě jednou velké poděkování a gratulace.

Navázat  na úspěchy  jednotlivců se ve  štafetě  4x5 km našim  Masters nepodařilo. Sestava Vejnar, Zeller, M. Zuzánek a J. Šimůnek se musela spokojit s bramborovou za 4. místo J.  Ale sportujeme pro radost a zdravého ducha, tak jim za sportovní výkon stejně náleží pochvala.

Organizace byla po celou dobu na vysoké úrovni a to jak při závodech, tak i v doplňkových akcích. Třešničkou na dortu byl ovšem velkolepý závěrečný banket, po dlouhé době s plnohodnotnou obsluhou, nikoli formou rautu.  Odpadlo tak nepříjemné přetlačování se ve frontách o kus jídla s některými přespříliš vyhladovělými jedinci J  Vynikající a bohatá italská kuchyně, s několika chodovým menu, ale především s pozornými italskými číšníky a servírkami, kterým neunikla ani jedna dopitá láhev lahodného vína. Obratem střídali prázdné za plné, čímž se jim dařilo rozložit sportovní týmy na skupinky schopné chůze s částečnou oporou, plnou oporou a s chůzí po čtyřech. Live hudba spustila úderem 22. hodiny a dohnala ovíněné veterány k neuvěřitelným tanečním výkonům a kreacím. Bylo až nesnadné rozlišit, jedná-li se ještě o tanec, či o chystaný útok na bližního svého rozkomíhanými končetinami.... více informací u Karla Pohanky J

Italové rozhodně nezklamali! Poklona!!

Samostatnou kapitolou byla jistě návštěva „fabriky“ na výrobu světově proslulých vosků RODE. Měli jsme možnost obhlédnout nejmodernější technologie výrobních procesů přelomu 50 a 60tých let. Plynové kahany pod obřími hrnci, trychtýře na stáčení vosků. Opravdové a neuvěřitelné takhle je z  poněkud větší garáže stále zásobován celý svět vosky RODE rodinou firmou pod vedením paní Rodeghiero, dcery slavného italského lyžaře, nadšence a experimentátora s vosky a zakladatele firmy RODE.